Search
Close this search box.

Sekačka nebo traktůrek? Malý nebo větší?

Zeleň na zahradách pomalu začíná ožívat a s ní i růst trávy, což znamená, že je čas začít uvažovat o sečení. Nicméně, aby byla práce snadnější a účinnější, je důležité mít vhodný stroj. Existují především dva typy: ruční sekačky a zahradní traktory. Před nákupem nové travní sekačky je důležité zvážit, co od stroje vlastně očekáváte. Měli byste zvážit velikost pozemku, který budete sekat, zda bude stroj obsluhovat pouze vy nebo také vaše partner/ka či starší člen rodiny. V následujících řádcích si přiblížíme, který typ stroje je vhodný pro který typ zahrady. Rádi Vám s výběrem pomůžeme v naší prodejně, kde jsou Vám k dispozici proškolení odborníci.

Na velikosti záleží…

Při výběru stroje na sekání trávy je základním měřítkem rozloha pozemku a čas, který jsme ochotni tomuto úkonu věnovat. Obecně platí, že ruční motorové sekačky jsou vhodné pro pozemky o rozloze do 2 000 m2. Pokud vlastníte větší zahradu, bude pro vás ideální volbou zahradní traktor. I pro menší pozemky je však traktůrek vynikající volbou, pokud chcete trávu posekat rychle a pohodlně. Horní limit rozlohy pro pohodlné sekání traktůrkem je přibližně 10 000 m2.

Na malé zahrady či předzahrádky do 500 m2 postačí malá elektrická či akumulátorová sekačka. Elektrické a akumulátorové sekačky mají výhodu, že jsou lehké, cenově dostupné a téměř bezúdržbové. U elektrické sekačky je obsluha však limitována přívodním kabelem, který může mezi stromy, keři a záhony překážet. Proto je lepší je využívat na holém trávníku bez překážek.

Jakou sekačku…

Nejpoužívanějšími sekačkami na trávu jsou se spalovacím motorem. Pro malé plochy postačí sekačky bez pojezdu, ale nejoblíbenější jsou ty s pojezdem. Motorovou sekačku s pojezdem není potřeba tlačit, protože o pojezd se stará převodová skříň.

Dalším faktorem, který je třeba zohlednit při výběru sekačky nebo zahradního traktoru, je povaha a terén Vaší zahrady. Pokud má Váš trávník výrazné převýšení či nerovnosti, bude pro vás vhodnější benzínová sekačka. Ta disponuje vlastním pojezdem, dostatečným výkonem, větším záběrem a velkými koly, což vám usnadní práci v náročnějším terénu a zrychlí ji. Elektrostart je také užitečnou funkcí, která vám umožní rychlé a bezproblémové nastartování benzínové sekačky, aniž byste museli tahat za klasické lano.

Důležité je také zvážit velikost sběrného koše. Musíte si uvědomit, kdo bude koš nosit a vyprazdňovat. Menší koš vyžaduje častější vyprazdňování, ale je lehčí a snáze ho unese i žena. Naopak sekačka s větším sběrným prostorem je vhodná pro ty, kteří nechtějí často vyprazdňovat koš a mají dostatek síly na to, aby unesli plný koš.

Elektrické sekačky jsou ideální pro menší zahrady o rozloze 300 – 400m2. Tyto sekačky vyžadují připojení k elektrické síti pomocí přívodního kabelu, což může ztížit manipulaci.

Benzínové sekačky jsou vhodné pro větší zahrady, kde není omezující elektrický kabel. Jsou ideální i pro náročnější terény. Jejich nevýhodou však může být náročnější údržba, která zahrnuje doplňování oleje a benzínu.

Akumulátorové sekačky jsou vhodné i pro údržbu velkých zahrad (do 1 000 m2). Jsou oblíbené pro svůj tichý chod, bezemisní provoz a bezúdržbový motor. Akumulátorové sekačky jsou dodávány s nabíjecím akumulátorem. Akumulátory jsou kompatibilní s ostatními přístroji stejné značky. Tyto typy sekaček jsou vybaveny pojezdem, což usnadňuje jak sekání, tak přemísťování.

Na základě způsobu sečení se sekačky dělí na rotační, bubnové, lištové a vřetenové.

Rotační sekačky patří k nejrozšířenějším a nejoblíbenějším typům. Tyto sekačky trávu sečou za pomoci rotačního nože. Jsou vhodné na údržbu trávy v rozmezí 3 – 8 cm. Nelze je použít na přerostlou trávu. Součástí většiny rotačních sekaček je sběrný koš. K dostání jsou také sekačky s mulčovačem.

Lištové sekačky mají žací ústrojí, které je tvořeno lištou s pohyblivými noži a deflektorem k bočnímu položení posekané trávy.

Bubnové sekačky jsou vhodné zejména na sečení přerostlé trávy. Nemají sběrný koš a mají velký výkon, díky kterému si poradí nejen s velkou trávou, ale také s křovím. Nevýhodou je větší hmotnost.

Vřetenová sekačka trávu stříhá za pomocí vřetenového nože, který trávu ustřihne oproti protiostří. Tento typ sečení se používá na vysoce kvalitní trávníky, zajistí ostrý a čistý řez, a nedochází k žloutnutí konců trávy.

Šířka záběru má vliv na rychlost sekání. Čím je šířka záběru větší, tím větší a těžší je celá sekačka. S menší sekačkou budete sekat trávu delší dobu, jsou však snadnější na ovládání a manipulaci v případě obsekávání stromů nebo keřů. Na plochy do 250 m2 je vhodná šířka záběru 30 cm. Při velikosti do 500 m2 využijete i sekačku s šířkou záběru do 45 cm. Pro plochy do 1 000 m2 pořiďte sekačku se šířkou záběru do 50 cm a nad 1000 m2 pak typy se šířkou záběru nad 50 cm.

Motory u elektrických sekaček se vyznačují poměrně tichým chodem a jejich výkon se obvykle pohybuje v rozmezí 1–2 kW. Naopak u benzínových sekaček je obsah motoru zpravidla mezi 120 a 190 cm³ a výkon se pohybuje mezi 1,8 a 3 kW. Díky tomuto výkonu můžete trávu sekat do výšky několika centimetrů. Pokud plánujete používat sekačku i na přerostlou trávu, je vhodné zvážit model s vyšším výkonem. Benzínové sekačky obvykle disponují čtyřtaktním motorem, což odstraňuje potřebu míchání oleje a benzínu. Dále mají automatický sytič, což znamená, že je lze snadno nastartovat pomocí tažného lanka. Dražší varianty mohou nabízet startování klíčkem nebo startovacím tlačítkem.

Pojezd by měl být standardní výbavou každé kvalitní sekačky. Při výběru pojezdové sekačky si všimněte také pojezdové rychlosti, která se obvykle pohybuje okolo 3 km/h. V některých případech může být rychlost až 5 km/h. Vyšší rychlost vám umožní zkrátit dobu sekání, avšak při této rychlosti nemusí nože správně zpracovat vyšší trávu. Některé sekačky umožňují nastavit různé rychlosti pro lepší přizpůsobení pracovnímu prostředí.

Elektrický startér – Tato funkce se obvykle nachází u motorových sekaček a umožňuje startování sekačky pouhým stiskem tlačítka.

Variátor – Variátor umožňuje plynulou změnu rychlosti pohybu.

Centrální nastavení výšky – Tato funkce umožňuje nastavení výšky sečení pomocí jedné páky, což usnadňuje práci.

Mulčování – Sekačky s touto funkcí umožňují vložení mulčovací záslepky do výhozového otvoru, což dělí posekanou trávu na malé kousky, které slouží jako přírodní hnojivo.

4v1 – Sekačky s touto funkcí umožňují sběr trávy do koše, mulčování, a lze využít boční i zadní výhoz trávy.

Vertikální skladování – Tato funkce je k dispozici u některých modelů a umožňuje sekačku uskladnit ve svislé poloze, což šetří místo.

Jak vybrat zahradní traktor…

Traktor se stane nezbytným pomocníkem při údržbě okolo domu, zejména při sečení trávy. Díky němu udržíte trávník v dokonalém stavu a snadno zvládnete i přerostlou trávu nebo neudržovanou parcelu.

Ve spojení s vlečkou je traktor ideální pro přepravu různého materiálu. K dispozici je také různé příslušenství, které umožňuje provzdušňování trávníku, čištění, vyhrabování a další úkony. Traktor lze využít při setí, aplikaci chemických postřiků, rovnání terénu či odstraňování sněhu.

MOTOR

Při výběru traktoru je důležité zvážit typ motoru. Máte na výběr mezi jednoválcovým a dvouválcovým motorem, přičemž volba závisí na velikosti pozemku a zamýšleném využití traktoru. Na menší plochy není třeba pořizovat výkonnější stroj, méně výkonné traktory si poradí s menší spotřebou paliva.

Pro rovný terén postačuje motor s jedním válcem, jehož výkon se pohybuje mezi 9 až 15 koňmi.

Pro větší plochy a terény s výraznějším převýšením je vhodnější traktor s dvouválcovým motorem. Tyto stroje nabízejí výkon až 28 koní a některé modely disponují pohonem 4×4, což je výhodné zejména na nerovném terénu.

Traktory s dvouválcovým motorem jsou ideální i pro kopcovité terény a jsou téměř všechny vybaveny tlakovým mazáním, aby nedošlo k poškození motoru. Pokud máte pozemky s tímto profilem, zkontrolujte, zda Vámi vybraný traktor disponuje tlakovým mazáním.

PŘEVODOVKA

Při výběru zahradního traktoru je důležité zaměřit se také na typ převodovky. Máte na výběr mezi manuální a hydrostatickou převodovkou, přičemž zlatou střední cestou je traktor s variátorem.

Manuální převodovka je základem a často se vyskytuje u levnějších traktorů. Nevýhodou této převodovky je, že pro přeřazení je často nutné zastavit. Nicméně umožňuje rozjezd i při přeřazení na nejvyšší rychlostní stupeň a udržuje konstantní rychlost i bez stlačení pedálu.

Hydrostatická převodovka zjednodušuje používání, protože rychlost lze regulovat pouhým stlačením pedálu. Traktory s hydrostatickou převodovkou mají dva pedály, jeden pro jízdu vpřed a druhý pro jízdu vzad. Tento typ převodovky nabízí plynulou jízdu a je ideální pro různě členité terény.

Variátor je ovládán pomocí páčky a umožňuje měnit rychlost během jízdy. Při couvání je nutné zastavit. Tyto traktory jsou spíše vhodné pro rovný terén a nejsou ideální pro přepravu těžkých nákladů.

ŠÍŘKA ZÁBĚRU

Největší výhodou zahradních traktorů je jejich velká šířka záběru nožů, což umožňuje rychlejší sekání zahrady než při použití běžné zahradní sekačky. Velikost pozemku je také klíčovým faktorem při volbě této vlastnosti.

Pokud máte pozemek o rozloze do 500 m2, postačí vám traktor se šířkou záběru kolem 60 cm. Pro pozemky o rozloze do 3 000 m2 můžete zvolit traktor se šířkou záběru 60–90 cm. Pro větší pozemky kolem 4 000 m2 je vhodná šířka záběru 90–100 cm a pro plochy o velikosti 5000 m2 a více se doporučuje traktor se šířkou záběru 100–120 cm.

POČET NOŽŮ

Šířka záběru je úzce spojená s počtem žacích nožů. Menší traktory a ridery obvykle mají jeden nůž, zatímco větší traktory mají obvykle dva nože. Je však třeba poznamenat, že traktory s velkou šířkou záběru a pouze jedním nožem bývají obvykle méně kvalitní, ačkoliv se s nimi můžete při výběru setkat.

Kvalitní traktory by měly umožňovat nastavení výšky záběru. Obvykle je k dispozici několik stupňů nebo je možné nastavení provádět plynule. Dolní hranice nastavení se obvykle pohybuje v rozmezí 25–30 mm, zatímco horní hranice je obvykle mezi 90 a 95 mm.

SBĚRNÝ KOŠ

Sběrný koš nebývá standardní součástí všech traktorů. Existují traktory s košem i bez něj, přičemž některé modely umožňují dokoupení koše, pokud máte zájem. Posečenou trávu můžete zpracovat třemi různými způsoby.

Nejběžnější a preferovaný způsob je sběr trávy do koše. Plný koš vám většinou signalizuje světelná nebo zvuková indikace. V některých případech můžete mít k dispozici obě možnosti. Ideální objem sběrného koše se pohybuje kolem 240 litrů, přičemž volba velikosti koše závisí zejména na velikosti sečené plochy.

Další možností je boční výhoz, který se hodí zejména při sečení vysoké trávy určené k usušení. Poslední volbou je využití mulčovače, kdy je tráva rozsekána na velmi drobné kousky, které zůstávají na trávníku a slouží jako přirozené hnojivo. Kvalitní traktor by měl umožnit využívat všechny tyto možnosti. Pokud traktor nenabízí možnost mulčování, mělo by být možné mulčovací zařízení dokoupit.

Sekání hůře dostupných míst…

Stroje pro sekání na špatně dostupných místech, jako jsou okraje záhonů, plochy u stěn domů, místa pod keři a kolem stromů, tvoří zvláštní kategorii. Běžné sekačky se na tato místa nedostanou, a to ani traktůrky. Přesto existuje několik možností. Například některé akumulátorové sekačky jsou vybaveny bočním hřebenem, který je širší než přední kolečka a umožní tak sekání trávy u zdí a okrajů. Další možností je použití strunové sekačky nebo motorové kosy. Tyto stroje jsou vhodné i pro likvidaci plevelů a vzrostlé trávy, kterou potřebujeme odstranit. Pro dokonalé dočištění pak můžete použít nůžky na trávu či vyžínač.

Na závěr..

Při výběru pomocníka pro údržbu zahrady je důležité zajistit, aby kromě samotného stroje byly k dispozici i poprodejní služby, jako je záruční a pozáruční servis a dostupnost náhradních dílů. Je proto vhodné pořizovat techniku od renomovaných značek u odborných prodejců s dostupným servisem, kteří se postarají o vaše potřeby. Pořízený stroj si můžete odvézt zprovozněný, obdržíte instruktáž ohledně obsluhy a základní údržby, případně se můžete domluvit na závozu stroje až k vám domů. Zajištění náhradních dílů a servisu je samozřejmostí. Nedoporučuje se pořizovat sekačky neznámých značek v hobbymarketech nebo v supermarketech s potravinami, kde mohou nastat potíže s domácím zprovozněním a nedostupností náhradních dílů.