Search
Close this search box.

Jak vybrat a skladovat benzín pro zahradní techniku

S příchodem jara se začínáme soustředit na údržbu naší zahrady. Spoléháme na naše zahradní stroje, jako jsou sekačky, křovinořezy a motorové pily, aby nám pomohly udržovat naše zahrady v pořádku. Nicméně, když se naše spolehlivé stroje rozhodnou bojkotovat práci, může to být způsobeno špatným palivem.

Výběr a správné skladování benzínu může hrát klíčovou roli ve funkčnosti naší zahradní techniky.

Benzín Natural 95 je běžně používaným palivem pro většinu zahradních strojů. Je však důležité si uvědomit, že toto palivo má určitou trvanlivost, aby neztratilo na kvalitě. Výrobci doporučují použití benzínu Natural 95 do maximálně jednoho měsíce od naplnění nádrže.

Jak tedy správně nakupovat a skladovat palivo…

Je vhodné nakupovat benzín v menších kanystrech a přemýšlet, kolik benzínu skutečně spotřebujeme. Benzín, který zůstane v kanystru nebo nádrži déle než jeden měsíc, přestane hořet. To může způsobit, že se stroje nedokážou nastartovat. Je to způsobeno obsahem biosložek v benzínu, které absorbují vlhkost a způsobují ucpávání palivových filtrů a karburátorů.

Pokud dojde k ucpání palivového systému, může to vést k drahým opravám. Obvykle je nutné stroj kompletně rozebrat, vyčistit a očistit. Pokud palivový filtr nezachytí tyto nečistoty, může se maz dostat do karburátoru, což může poškodit motor.

Abychom předešli těmto problémům, doporučujeme používání ověřených benzínů s vyšším oktanovým číslem. I když jsou dražší, máme ověřeno, že vydrží v kanystru nebo nádrži až tři měsíce.

Investice do kvalitního benzínu se tak rozhodně vyplatí, protože náklady na opravy zalepených zahradních strojů mohou být mnohem vyšší. Takže až se budete chystat na jarní práci ve Vaší zahradě, nezapomeňte, že správná péče o zahradní techniku začíná u správného paliva.

E10 (natural 100)

S nástupem benzínu označovaného jako E10, který se od letošního ledna objevuje na všech čerpacích stanicích, se musíme postupně naučit novým způsobům péče o naši zahradní techniku.

Ethanol, který je obsažen v benzínu E10, má několik nepříjemných vlastností. Například se špatně míchá s benzínem, váže se na vodu a vytváří sraženiny, které mohou ucpat palivový systém. Dále má tendenci vymývat změkčovadla z plastů, což může způsobit tvrdnutí a křehkost hadiček a těsnění.

Jak se tedy s tímto novým palivem vypořádat? Prvním krokem je správné skladování benzínu E10. Je doporučeno skladovat ho v uzavřeném kanystru maximálně jeden měsíc, případně ještě lépe jen 14 dní. Pokud jde o směsi benzínu s olejem pro dvoutaktní motory, je doporučeno je míchat a používat co nejčerstvěji, přičemž namíchanou směs není vhodné skladovat déle než 14 dní, protože olej v benzínu časem ztrácí své vlastnosti.

Po použití zahradní techniky, jako jsou motorové pily, křovinořezy nebo sekačky, je doporučeno vyprázdnit palivovou nádrž a nechat motor pracovat až do úplného vyhoření zbytků paliva v karburátoru a palivových hadičkách.

Existují však i snazší způsoby, jak se vypořádat s negativními vlivy ethanolu. Některá aditiva, jako například Fuelfit, dokážou udržet palivo čerstvé až 24 měsíců. I když není zaručeno, že kvalita paliva bude zachována po celou dobu, aditiva mohou pomoci minimalizovat negativní účinky ethanolu.

Při používání záložního zdroje energie, jako je generátor elektřiny, je důležité také pamatovat na správnou údržbu paliva. Skladování benzínu ošetřeného aditivem by mělo probíhat v uzavřeném kanystru, přičemž je doporučeno palivo měnit za čerstvé po několika týdnech.

I když se s novým palivem může zdát péče o zahradní techniku složitější, správné postupy a použití vhodných aditiv mohou pomoci minimalizovat negativní účinky ethanolu a prodloužit životnost našich zahradních strojů.