Jarní tipy na péči o trávník
Podobně jako péče o naše tělo, i trávník potřebuje jarní očistnou kůru, pokud si přejete, aby byl v létě hustý a měkký. S péčí začínáme koncem března, jakmile sníh roztaje a půda rozmrzne, právě v době, kdy trávník opět začíná růst.
Začněte provzdušněním…
Odstranění mechů, plevelů a spadaného listí je prvním krokem. Doporučuje se provzdušnění trávníku prostřednictvím vertikutace, kterou lze provést buď pomocí speciálního vertikutátoru, nebo ručně s použitím železných hrábí. Princip vertikutace spočívá v řezání do půdy do hloubky přibližně 2-3 mm. Rotující nože vertikutátoru prořezávají půdu a zároveň odstraňují mech a travní houby.
Díky správně provedené vertikutaci se do půdy lépe dostávají živiny, sluneční paprsky a voda. Aby byla vertikutace obzvláště snadná, nejprve trávník zastřihněte na výšku 3 až 4 cm. Pozitivní účinek můžete zvýšit použitím přípravku na hubení mechu nebo plevele před vertikutací. Po vertikutaci má trávník mimořádnou absorpční schopnost. I když trávník po vertikutaci může vypadat nevzhledně, není třeba se obávat. Menší plochy, které vzniknou během tohoto procesu, brzy samy zarostou a trávník opět nabude své zelené barvy.
Po očištění vyschlých nebo vyležených míst je vhodné je dosít. Trávník lze také „zahušťovat“ dosetím v celé ploše. Na prořídlá místa roztřídíme travní semeno a hrabičkami ho jemně zapravíme do nakypřené zeminy.
Pro udržení kompaktnosti trávníku je doporučeno sít vždy stejnou travní směsí. Pokud v trávníku vyraší nepříjemný plevel, je vhodné ho okamžitě odstranit, aby se minimálně rozrostl. V případě potřeby lze využít i chemické prostředky. Pokud se plevele rozšíří ve větší míře, můžete použít selektivní herbicidy, které cíleně hubí plevele, aniž by poškodily trávník.
Nejvhodnější doba pro použití herbicidů je duben po prvním sečení trávníku. Nechte herbicidy působit týden až čtrnáct dní a poté na prázdná místa dosejte vhodnou travní směsí.
Nezapomeňte na hnojení…
Je nezbytné také hnojit trávník, jelikož hnojení má klíčový význam pro jeho růst a odnožování. Dostatečně zásobit živinami je nutné trávu na začátku sezóny a na přelomu jara a léta, a to pomocí speciálního dlouhodobě působícího hnojiva, které může být ve formě granulí, prášku nebo postřiku. Pro správnou a vyváženou výživu trávy jsou nezbytné prvky jako dusík, fosfor, draslík, vápník, hořčík a železo. Hnojivo je nutné rovnoměrně rozprostřít, abychom předešli jeho případnému spálení.
Jak správně sekat…
Pravidelné sečení je klíčovým prvkem péče o trávník. Nesprávně posečený trávník není jen nevzhledný, ale může také poškodit travní porost. V závislosti na typu trávníku a použitých travinách udržujeme vhodnou výšku porostu.
Pravidelné sečení pomáhá zahušťovat porost a podporuje odnožování travních stébel. Po zimě je vhodné začít sekat trávu, až dosáhne výšky minimálně 8 cm. Sekačku nejprve nastavíme na nejvyšší úroveň a postupně při dalším sečení výšku snižujeme. Příliš krátká tráva by mohla poškodit kořenový systém v důsledku jarních mrazů. Při každém sečení je vhodné snižovat výšku trávníku maximálně o třetinu délky stébel.
Okrasný trávník můžete posekat až na výšku 2 cm. U užitkových trávníků se doporučuje udržovat výšku mezi 3,5 cm a 5 cm. Je lepší provést sečení v několika krocích, abyste nepřestřihli příliš mnoho centimetrů najednou, což by mohlo zbrzdit růst.
Během sezóny sekejte trávník v průměru jednou týdně. Tráva během této doby vyroste asi o 2,7 cm, při použití kvalitního osiva a doporučeného hnojení. V období velmi horkých dní je vhodné trávník chránit tím, že mezi jednotlivými sečeními poskytnete trávníku delší dobu na regeneraci než týden. Delší tráva může poskytnout půdě stín a zpomalit vysychání. V stinných oblastech můžete ponechat trávu délky až 7 cm, aby měla dostatečnou šanci absorbovat potřebné světlo.
Při péči o trávník je důležité sekání provádět pouze tehdy, když je tráva suchá. Mokrá tráva se snadno shlukuje v sekačce a není možné ji rovnoměrně posekat.
Pokud se Vám nedaří udržet „anglický či golfový trávník“, není to důvod k zoufání. Můžete trávě dopřát volnost a nechat ji zarůst lučními květinami.
Květinová louka vyžaduje také určitou péči, jako je prořezávání a sečení, ale není tak náročná na čas a péči jako tradiční trávník. Louka s vlčími máky, pryskyřníky, kopretinami, lupinami, zvonky, diviznami, rozrazilem, růžovým jetelem a na vlhkých místech z jara i pomněnkami a blatouchy potěší svou krásou. Stačí posekat vzrostlou trávu pouze dvakrát až třikrát za sezónu.