Duben obvykle přináší bohaté srážky, ale s nimi i plno jarní aktivity na zahradě. V tomto období se věnujeme vysévání a vysazování zeleniny, ale nezapomínejme ani na péči o ovocné stromy a okrasné rostliny.
Pokud jsme v minulém roce nestihli provést posklizňový řez peckovin, duben je ideální čas na jeho dokončení. Je také čas provést chemickou ochranu proti houbovým chorobám a škůdcům, které jsou v tomto období aktivní. Mezi časté choroby ovocných dřevin patří padlí, strupovitost a monilióza. V dubnu je také možné přihnojit a vysadit nové ovocné stromky.
Pokud chceme letos sklízet měsíční jahody, měli bychom v dubnu provést výsev. Semena jahod se nejprve vysévají do keramické misky s drenáží na dně, vrstvou výsevního substrátu a agroperlitu. Po výsevu je vhodné misku zakrýt sklem nebo mikrotenovým sáčkem a ponechat při teplotě kolem 18 °C. Měsíční jahodník lze také úspěšně pěstovat v nádobách nebo závěsných košících.
V rámci péče o okrasnou zahradu můžeme v dubnu vysévat hrachory, netýkavky, hledíky, slaměnky, astry a aksamitníky. Také je možné vysazovat okrasné stromy a keře, ale listnaté dřeviny se obvykle ujímají špatně. Vysazené rostliny je důležité zalévat a případně přihnojit kompostem.
Na konci měsíce je vhodné provést první sečení trávníku. Výšku sečení zvolíme vyšší a posekaný trávník zalijeme. Sekanou trávu lze využít jako mulč.
V skleníku můžeme na konci dubna vysadit předpěstované sazenice rajčat, paprik nebo cukety. Venkovní záhony můžeme osévat hráchem, černým kořenem, špenátem, červenou řepou nebo ředkvičkami. Na záhony lze také vysadit předpěstované sazenice kedlubny, květáku a brokolice, případně vysévat cukrovou kukuřici. Při výsevu zeleniny je důležité dodržovat správné meziřádkové vzdálenosti a vzrostlé sazenice vyjednotit.
Milovníci pažitky by neměli zapomenout na její předpěstování v květináčích nebo fóliovníku. Pažitka je bohatým zdrojem látek pro naše zdraví, a proto si ji můžeme pěstovat po celý rok na slunném okenním parapetu.